Program gospodarczy

Udział Polski w Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie był szansą na promocję polskich firm i wzmocnienie wizerunku naszego kraju jako źródła wysokiej jakości surowców i gotowych wyrobów spożywczych, a także technologii, maszyn i innych rozwiązań dla szeroko rozumianej branży rolno-spożywczej. W tym celu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wdrożyła program gospodarczy, którego realizacja trwała od października 2014 r. do końca 2015 r.

Program objął organizację następujących wydarzeń promocyjnych:

1. Stoiska narodowe na targach branży rolno-spożywczej we Włoszech

Polscy producenci wyrobów spożywczych oraz maszyn dla branży rolno-spożywczej mogli wziąć udział w misjach na międzynarodowe targi we Włoszech, skorzystać z polskich stoisk narodowych, wziąć udział w seminariach informacyjno-promocyjnych oraz nawiązać kontakty z zagranicznymi kontrahentami.

2. Misja zakupowa włoskich przedsiębiorców do Polski

W celu umożliwienia polskim producentom żywności nawiązania bezpośrednich kontaktów z potencjalnymi dystrybutorami bez konieczności ponoszenia kosztów związanych z przejazdem do Włoch PARP, w dniach 21-23 września 2015 r., zorganizowała misję zakupową włoskich importerów połączoną z wizytą na targach wyrobów spożywczych Polagra Food w Poznaniu. Jednym z elementów misji była międzynarodowa giełda kooperacyjna, która odbyła się 22 września 2015 r. Podczas giełdy polskie firmy miały możliwość odbycia spotkań biznesowych z zagranicznymi partnerami zainteresowanymi współpracą. 

3. Prezentacje polskiego dziedzictwa kulinarnego we Włoszech

W celu przybliżenia zagranicznym konsumentom i dystrybutorom polskich marek i tradycyjnych wyrobów spożywczych zorganizowaliśmy we Włoszech serię pokazów kulinarnych, prezentujących polskie dziedzictwo kulinarne. Pokazy odbyły się w Mediolanie, Rzymie, Turynie i Neapolu.

4. Konferencje poświęcone polsko-włoskim stosunkom gospodarczym, polskim technologii rolniczym i produkcji żywności

W ramach realizacji programu gospodarczego PARP zorganizowała cykl konferencji poświęconych promocji polsko-włoskich relacji gospodarczych, a także polskim technologii rolniczym i produkcji żywności:

5. Katalogi polskich producentów żywności oraz dostawców i producentów maszyn i rozwiązań dla branży rolniczej i przetwórstwa żywności

Uzupełnieniem powyższych działań promocyjnych były drukowane katalogi oraz baza kontaktów online, w których zamieściliśmy profile polskich producentów żywności oraz dostawców i producentów maszyn i rozwiązań dla branży rolniczej i przetwórstwa żywności.

Katalogi (pdf.) dostępne są tutaj.

Udział w powyższych przedsięwzięciach był dla polskich firm nieodpłatny. Uczestnicy pokrywali koszty podróży i zakwaterowania we własnym zakresie. 

Program gospodarczy EXPO 2015 był realizowany we współpracy z ośrodkami sieci Enterprise Europe Network oraz polskimi władzami samorządowymi.

Zachęcamy również do zapisania się na newsletter EEN, w którym publikujemy bieżące informacje na temat realizowanych przez nas działań z zakresu współpracy miedzynarodowej. Link do rejestracji tutaj.