Mediolan

Mediolan jest drugim najbardziej zaludnionym miastem we Włoszech i stolicą Lombardii. Miasta liczy około 1,3 mln mieszkańców, a cały obszar metropolitalny ma ich ponad 4 mln.

Mediolan został założony przez Celtów, a później podbity przez Rzymian, stając się stolicą Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego. W średniowieczu Mediolan stał się centrum handlowym i bankowym. W ciągu wieków miasto przechodziło z rąk do rąk, znajdując się pod panowaniem Francji, Austrii i hiszpańskich Habsburgów, aż w 1859 r. miasto zostało ostatecznie wcielone do nowopowstałego Królestwa Włoch. W początkowych latach XX wieku Mediolan był w forpoczcie przemian ekonomicznych społecznych i politycznych. Po II wojnie światowej miasto odnotowało długotrwały boom gospodarczy, przyciągając duże rzesze pracowników z południowych Włoch.

Mediolan jest włoskim centrum przemysłu, handlu i finansów i jednym z kluczowych miast na gospodarczej mapie świata. W Mediolanie znajdują się siedziby wielu największych włoskich firm, to w Mediolanie znajduje się także Borsa Italiana (Giełda Włoska). Miasto jest uważane za światową stolicę mody i wzornictwa.

Mediolan przyciąga ponad 6 milionów turystów rocznie m.in. dzięki licznym muzeom, teatrom (słynna La Scala) i zabytkom (Katedra w Mediolanie, piąta co do wielkości katedra na świecie, Santa Maria delle Grazie, ozdobiona obrazami Leonardo da Vinci i wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Znajduje się tu siedem uniwersytetów (Statale, Biccoca, Iulm, Bocconi, Cattolica, Politecnico) i inne uczelnie, Akademia Literatury, instytuty naukowe.

Miasto jest również znane z wielu międzynarodowych imprez i targów, w tym Milan Fashion Week oraz Milan Furniture Fair. Miasto będzie też gospodarzem Światowej Wystawy EXPO 2015.

Źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/Milan