Karta Mediolańska - trwały efekt Expo 2015

184 dni, 21 milionów zwiedzających, 145 państw i organizacji zgromadzonych na 110 hektarach. Zakończona niedawno Wystawa Światowa Expo 2015 w Mediolanie okazała się ogromnym sukcesem. Dobre wrażenie to jednak nie wszystko co po niej zostaje. Po raz pierwszy w historii światowych wystaw powstał dokument, który stanowi trwały efekt Expo. To Karta Mediolańska.

Expo 2015 w Mediolanie było okazją do zapoznania się z prezentacjami zgromadzonych państw i organizacji, szansą na nawiązanie kontaktów biznesowych i gospodarczych, poznania najlepszej żywności i specjałów z różnych krajów i regionów. Organizatorzy nie zapomnieli jednak o głównym temacie wystawy, który brzmiał „Wyżywienie planety, energia do życia”. Intencją mediolańskiego Expo było zwrócenie uwagi na problem głodu i niedożywienia na świecie, niesprawiedliwej dystrybucji i marnotrawstwa jedzenia, a także na wyzwania dla rolnictwa. Chodziło o to, by połączyć aspekt odpowiedzialności za przyszłość i rozwoju technologii, które umożliwią skuteczną walkę z głodem.

Zwróceniu uwagi na tę tematykę miała służyć Karta Mediolańska, czyli podstawowy dokument światowej wystawy, który mógł podpisać każdy zwiedzający. Dokument podpisywali również oficjalni goście Expo, politycy, przedstawiciele show-biznesu czy przedsiębiorcy. W imieniu Polski swój podpis złożył Ambasador RP w Rzymie Tomasz Orłowski.

Karta Mediolańska nawiązuje do tematu Expo 2015 w Mediolanie  i wzywa wszystkich mieszkańców świata, przedsiębiorstwa i instytucje, które uczestniczą w wystawie, by poczuwały się do odpowiedzialności za zagwarantowanie przyszłym pokoleniom dostępu do żywności. Zapisano, że prawo do żywności powinno być podstawowym prawem każdego człowieka, a także o konieczności krzewienia zrównoważonego rolnictwa i produkcji żywności. Przypomina się, że na świecie głoduje 800 milionów ludzi, a dwa miliardy – jest niedożywionych. Jednocześnie co roku marnuje się 1,3 miliarda ton żywności. Cała treść dokumentu w języku polskim

Kartę podpisało 1,1 mln osób. 16 października 2015 roku została ona przekazana sekretarzowi generalnemu ONZ Ban Ki Munowi podczas uroczystości z okazji Światowego Dnia Żywności.

Karta Mediolańska to dziedzictwo Expo 2015, dzięki któremu na stałe zapisze się ona w historii światowych wystaw.