Podkarpackie na Expo

Etniczne brzmienia, specjały podkarpackiej kuchni, zabawa na symulatorze lotów, a do tego wystawa prac malarskich oraz nowy film promocyjny o smakach i walorach turystycznych regionu. Tak 23 i 24 października województwo podkarpackie będzie się prezentować na Expo 2015 w Mediolanie.

Energiczna, etniczna muzyka!

Zagrali już ponad 400 koncertów zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. Teraz mają szansę oczarować gości odwiedzających Expo 2015 w Mediolanie – to zespół Karczmarze. Ich pasją jest muzyka etniczna z terenów pogranicza, dlatego łączą brzmienia polskie, ukraińskie, łemkowskie, słowackie, węgierskie, żydowskie, a nawet bałkańskie. W skład zespołu wchodzi wokalistka oraz trójka  muzyków grających na kontrabasie, cymbałach rzeszowskich, skrzypcach i gitarze. Folkowe nuty mają ukazać wielokulturowy potencjał Podkarpacia.

Smacznie i zdrowo, czyli tak jak na Podkarpaciu!

Po każdym z koncertów planowana jest degustacja przysmaków prosto z Podkarpacia. W świecie, w którym w cenie jest wszystko to, co zdrowe, nasz region ma do zaoferowania szeroką gamę produktów żywnościowych wysokiej jakości. Stąd w Mediolanie zagoszczą podkarpackie suszone owoce, miody, sery, będą też wędliny i pieczywo. W zależności od pory dnia, podamy różne przysmaki do spróbowania. Co innego na śniadanie, lunch czy obiad. Rano podamy lekkie musli z podkarpackim jogurtem i miodem, potem będą smaczne kanapeczki z  wędliną, a pod koniec dnia coś bardziej sycącego czyli wyśmienita podkarpacka wołowina z perłowym pęcakiem. Podkarpackie smaki na pewno oczarują odwiedzających Expo – zapewnia Paweł Krajmas, prezes stowarzyszenia Polska Ekologia. Nad kulinarną stroną podkarpackiego stoiska czuwać będzie szef kuchni Hotelu Rzeszów. Degustacja będzie się odbywać przed pawilonem na stoisku "Polish Food". Planowana jest również ekspozycja regionalnych produktów spożywczych, w oparciu o które organizowana jest całodzienna degustacja.

Podniebne wyczyny w wirtualnej przestrzeni

Kolejna atrakcja z Podkarpacia, która zostanie zaprezentowana w Mediolanie to lot nad Mielcem szkoleniową cessną. Co prawda wirtualny, ale wierne odwzorowanie przestrzeni nad miastem w komputerze zapewni realne emocje.

Każdy kto zasiądzie za sterami naszego symulatora, będzie miał wrażenie, jakby naprawdę  leciał nad Mielcem. Wszystko dzięki temu, że przenieśliśmy rzeczywisty układ budynków miasta do wirtualnego świata. Do tego będzie specjalny panel, na którym jest zainstalowany wolant, czyli taka kierownica w samolocie oraz inne urządzenia do pilotażu. To zagwarantuje niezapomniane wrażenia i dreszczyk emocji – mówi Marcin Kołacz z EPML Spotters.

Podkarpackie ma bogate tradycje lotnicze. Mamy też czym się pochwalić współcześnie. Przemysł lotniczy nigdzie indziej w Polsce nie rozwija się tak dynamicznie jak na Podkarpaciu i nie generuje tyle innowacyjnych rozwiązań oraz miejsc pracy. U nas zainwestowali światowi giganci z branży lotniczej. Stowarzyszenie „Dolina Lotnicza” skupiające firmy produkujące na potrzeby przemysłu lotniczego - to nasza wizytówka. Lotnictwo jest też naszą inteligentną specjalizacją, dlatego na Expo w Mediolanie nie mogło zabraknąć takiego akcentu z Podkarpacia – mówi Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

„Malarskie kontrasty” z Podkarpacia

W Mediolanie nie zabraknie też pierwiastka artystycznego. W Sali Regionów będzie można obejrzeć wystawę malarską współczesnych artystów z Podkarpacia zatytułowaną  „Kontrasty”. To propozycja prac przygotowana przez członków Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Rzeszowskiego. Prezentowane płótna odnoszą się do głównego hasła, jakie towarzyszy targom czyli: ”Energii dla życia”. To autorskie interpretacje owego zagadnienia. 

Sztuka sama w sobie jest pierwiastkiem, który oddziałuje na życie codzienne. Kolor oraz ekspresja nadają dynamiki, a pokoleniowe zderzenie autorów tworzy pewne napięcia, kontrasty. Ważne jest, aby nie kierować się odbiciem, schematem. Obraz wywołuje emocje, które każdy przeżywa indywidualnie, poprzez analizę formy, koloru - niekoniecznie treści. To na pewno będzie atrakcyjne wydarzenie – zapewnia Piotr Woroniec ze ZPAP.

Goście odwiedzający podkarpackie stoisko wyjdą z niego z drobnymi upominkami - małymi torebeczkami z produktami ekologicznymi. Uzupełnieniem tych wszystkich atrakcji będzie spot promocyjny  dedykowany tematyce Expo, ukazujący Podkarpacie jako region wytwarzający wysokiej jakości żywność ekologiczną i będący równocześnie unikalną destynacją turystyczną.