Podlaskie

Województwo Podlaskie to miejsce niezwykłe. To miejsce o wielowiekowej przeszłości, będące świadkiem wielu historycznych wydarzeń. To ziemia, która stała się wspólnym domem wielu narodowości, wyznań i kultur. To tutaj, jak nigdzie indziej, współżyli pokojowo Polacy, Białorusini, Litwini, Tatarzy, Ukraińcy czy Żydzi, tworząc legendę Polski tolerancyjnej, kraju stanowiącego przedziwną i piękną mozaikę odmiennych kultur i narodowości.

Dzisiejsze województwo podlaskie kontynuuje tę szczytną tradycję. Stanowi największe skupiska mniejszości białoruskiej, litewskiej i tatarskiej w Polsce. Na jego terenie rokrocznie podejmuje się inicjatywy prezentujące bogaty dorobek mniejszości, gromadzące licznych gości z kraju i zagranicy. Wszystkie pielęgnują pamięć o przeszłości, służą wzajemnemu poznaniu i umacnianiu więzi międzykulturowych.

Województwo podlaskie to jednak nie tylko wielość kultur, to także bogata przyroda, dzięki której region zyskał miano „krainy zielono-błękitnej”. To przede wszystkim dzięki czterem parkom narodowym, z unikalnym na światową skalę bogactwem fauny i flory, Podlaskie stało się miejscem odwiedzanym przez rzesze zafascynowanych nim turystów.

Podczas Wystawy Światowej EXPO region zaprezentuje swoje największe walory przyrodnicze jaki kulturowe, które w naturalny sposób łączą w sobie tradycję z nowoczesnością. Przed Pawilonem Polskim odbędą się pokazy taneczne formacji Fair Play Crew – mistrzów tańca rodem z Podlaskiego, których talent można było oglądać dotychczas w programach telewizyjnych X-Factor, Mam Talenti The Voice of Poland. Taniec będzie jednak tylko jednym z punktów bogatego w atrakcje programu. Kolejnym będzie gra rowerowa, która w formie drogi wideo poprowadzi uczestników przez województwo podlaskie. Wykorzystując specjalnie przygotowane rowery przypominające kształtem łosia i żubra będzie można przejechać przez region, zbierając przy tym punkty symbolizowane przez pikselowe elementy składające się na logo regionu. Odwiedzający nas goście będą mieli jedynąw swoim rodzaju okazję obserwacji piękna podlaskiego krajobrazu, który z pewnością przekona ich do przejażdżki po tych samych trasach, ale już w rzeczywistości.

Podlaskie to region nowoczesny, ale zarazem czerpiący ze swoich bogatych tradycji i położenia na styku kultur i narodowości. Odwiedzający EXPO będą mogli zobaczyć unikatowe upominki regionalne AZE Design, tworzone z wykorzystaniem techniki tkactwa dwuosnowowego, charakterystycznego dla okolic Janowa. Przyczyniają się one do popularyzowania podlaskiego dziedzictwa kulturowego oraz kreują modę na regionalizm.

Podlaskie na EXPO to również moda. Uwagę zwiedzających zwróci więc kolekcja biżuterii i dodatków modowych „Różnorodność” inspirowana logotypem województwa podlaskiego. Projektantka Elwira Horosz przełożyła wzór logotypu na modę użytkową. Ręcznie wykonane broszki, bransolety, breloki, czy torebki uzupełniają stylizację dzienną, jak i wieczorową, a zarazem przypominają o bogactwie i różnorodności województwa podlaskiego.

Z całą pewnością nie zabraknie też w Pawilonie Polski smaków Podlasia. Sękacz z Suchowoli, Miód Pitny Podlaski, przyprawy oraz herbaty ekologiczne, sok z aronii i jabłek  - to tylko namiastka ekologicznych produktów lokalnych, które są nieodłącznym elementem podlaskiej kuchni.

Gości odwiedzających  Pawilon spróbujemy przenieść na Podlasie dzięki materiałom filmowym, które z pewnością ich zachwycą – takie dzieła jak „Cząstka Podlasia”, „Biebrza – między jawą a snem”, a także specjalnie przygotowane filmy promocyjne prezentujące region z różnych perspektyw – wielokulturowości, turystyki aktywnej, produktów tradycyjnych oraz branży mlecznej.

Zapraszamy! Podlaskie – zasilane naturą.