Podkarpackie

Bieszczady. To jedno z najczęstszych skojarzeń z województwem, które na mapie Polski odnaleźć można w jej w prawym dolnym rogu. I właśnie takie położenie decyduje o przyrodniczej, lecz nie tylko, wyjątkowości regionu.

Pasmo Bieszczad jest dobrze znane wszystkim tym, którzy uciekają od wielkomiejskiego zgiełku, którzy chcą poczuć szerszą perspektywę i dotknąć prawdziwej natury, którzy uwielbiają piesze wędrówki. Jednak nie tylko Bieszczady decydują o turystycznej atrakcyjności regionu. Jednym tchem wymienić tu można jeszcze Beskid Niski, Pogórze Karpackie, Nizinę Sandomierską, południowe Roztocze czy dolinę Sanu. Każda z tych krain to iście magiczny świat łączący w sobie dzikość i harmonię, to świat ekscytujących wrażeń, a zarazem miejsce ciszy i spokoju. Każdy odnajdzie tutaj takie emocje, jakie sobie tylko wymarzy.

Region to także raj dla miłośników historii. I to zarówno tej dawnej, jak i najnowszej. Położona w Trzcinicy koło Jasła Karpacka Troja odkrywa bogate ślady osadników sprzed ponad 4 tysięcy lat. Wiele późniejsza świetność regionu ukazuje się w murach odrestaurowanych magnackich siedzib, by wymienić tu tylko pałace w Łańcucie, Baranowie Sandomierskim, Krasiczynie. Zaś o wielokulturowym bogactwie podkarpackiego dobitnie świadczą drewniane kościoły i cerkwie, wśród których znajduje się świątynia w Haczowie, będąca jednym z największych i najstarszych drewnianych kościołów gotyckich w Europie. W okolicach Przemyśla bez trudu odnaleźć można pozostałości największych w Europie umocnień obronnych z okresu I wojny światowej.

Podkarpackie jest jednym z najczystszych ekologicznie obszarów Polski. Pozwala to na znakomitą regenerację ludzkich organizmów zmęczonych współczesną cywilizacją i jednocześnie stwarza idealne warunki do rozwoju rolnictwa ekologicznego. Działa tu już ponad 2,5 tysiąca gospodarstw ekologicznych zajmujących się sprzedażą i przetwarzaniem zdrowej żywności. Podkarpackie jest także liderem w ilości zarejestrowanych produktów tradycyjnych, których jest już 180.

Lecz województwo podkarpackie to nie tylko piękna i zachwycająca przyroda, intrygująca historia czy ekologia. To również rozwinięty nowoczesny przemysł. To w podkarpackim ulokowało się wiele firm z branży lotniczej, których produkcja stanowi 90 procent krajowej produkcji tego sektora. W Mielcu powstają śmigłowce Black Hawk i samoloty, w Rzeszowie kompletne silniki i wiele innych elementów do samolotów. Ze Stalowej Woli pochodzi ciężki sprzęt bojowy będący na wyposażeniu naszej armii i maszyny budowlane. Stolica regionu jest główną siedzibą informatycznego giganta – Asseco, a przemyski Inglot – producent kosmetyków, sprzedaje swoje produkty w sklepach firmowych na całym świecie, m.in. na Times Square w Nowym Jorku.

Podkarpackie – to daleko?

Nie tak daleko, jak pokazują to mapy:

- samochodem dotrzecie do nas np. autostradą A4

- pociągiem m.in. z Warszawy i Krakowa

- samolotem z Warszawy (ponadto z Frankfurtu, Bristolu, Dublina, East Midlands, Londynu, Manchesteru, Oslo i Paryża)