Łódzkie

Centralne położenie, olbrzymi potencjał gospodarczy, naukowy i kulturalny - to główne atuty regionu. Skrzyżowanie kluczowych dla naszego kraju autostrad A1 (północ- południe) i A2 (wschód - zachód), a także regularne połączenie kolejowe cargo z Chinami czynią z regionu atrakcyjne miejsce zarówno dla lokalizacji inwestycji, jak i ośrodek dystrybucji towarów w skali kraju, Europy i Świata.

Na terenie województwa prężnie rozwijają się zarówno tradycyjne działy przemysłu (włókienniczy, odzieżowy, energetyczny, przetwórstwa rolno-spożywczego), jak i nowoczesne, o wysokim potencjale rozwojowym (mechatronika, IT, ICT). Tutaj nowoczesność łączy się z tradycją.

W dniach 9 - 14 czerwca 2015 r. podczas Wystawy Światowej EXPO 2015 w Mediolanie zaprezentuje się jako miejsce nowoczesne i kreatywne a poprzez połączenie designu z regionalnymi produktami zainteresuje wszystkich odwiedzających.

 

W Mediolanie zaprezentuje się również stolica województwa - Łódź.


Łódź - do niedawna kojarzona z miastem fabryk, dziś zaskakuje wykorzystaniem unikatowej architektury. Jest przykładem miasta poprzemysłowego, które nie tylko odbudowuje swoją bogatą kulturowo tkankę urbanistyczną, ale zarazem stawia na rozwój partycypacji społecznej. Dzięki temu miasto zyskuje na atrakcyjności i poprawia się poziom życia mieszkańców. Prowadzone na szeroką skalę działania rewitalizacyjne mają na celu zachowanie jedynego w swoim rodzaju, autentycznego zespołu eklektycznych oraz secesyjnych kamienic z przełomu XIX i XX wieku, a także licznych pałaców, willi i zespołów pofabrycznych.

Zrewitalizowane obiekty zyskują nową funkcję, często dając przestrzeń dla oryginalnych, autorskich działań. W pofabrycznych wnętrzach powstają hotele, banki, galerie, biura, lofty, ale również przestrzeń biznesowa i komercyjna np. Hotel andel`s, czy fabryka Grohmana. Dziedzictwo łódzkich fabrykantów to również doskonałe miejsca dla rozwoju kultury i sztuki (np. Księży Młyn, Art_Inkubator). Obiekty poprzemysłowe są również sceną dla wielu łódzkich wydarzeń kulturalnych, znanych w Europie i świecie (np. Lodz Design Festiwal, FashionPhilosophy Fashion Week Poland, Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Light Move Festival).

Na szczególną uwagę zasługuje, zrewitalizowany z dbałością o detale kompleks fabryczny Izraela Poznańskiego, gdzie mieści się znane centrum kulturalno – rozrywkowo – handlowe Manufaktura, czterogwiazdkowy andel’s hotel, Muzeum Sztuki ms2. W sąsiedztwie znajduje się pałac Poznańskiego, jednego z królów bawełny, zwany „Łódzkim Luwrem”, który przypomina o potędze XIX – wiecznej Łodzi.

Przykładem transformacji miasta może być największy projekt rewitalizacyjny w Europie, czyli budowa Nowego Centrum Łodzi. Powstanie tu podziemny dworzec Fabryczny połączony z infrastrukturą komunikacyjną oraz nowa przestrzeń publiczna (ponad 42 tys. m kw.), położona w sercu miasta, o niepowtarzalnym, postindustrialnym charakterze, w którym znajdzie się m.in. Centrum Sztuki Filmowej oraz interaktywne Centrum Nauki i Techniki.

Podejmowane działania sprawiają, że Łódź jest najlepszym miejscem na debatę o tym, jak przywrócić życie miastu i jego blask. Dzięki decyzji Rady Ministrów RP, Łódź jako kandydat Polski będzie ubiegać się o tytuł gospodarza EXPO 2022, którego tematem przewodnim będzie kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich. Ten właśnie temat będzie również stanowił ideę przewodnią łódzkiej prezentacji podczas EXPO 2015 w Mediolanie. W trakcie tygodnia na przełomie września i października (28.09-4.10.2015), goście odwiedzający polski pawilon - dzięki nowoczesnym technologiom i multimediom – zostaną przeniesieni w świat oryginalnych łódzkich przestrzeni, a interaktywny charakter prezentacji pozwoli na wejście w klimat historii Łodzi. Elementem uzupełniającym będzie prezentacja wielu łódzkich inicjatyw kulturalnych i działań kreatywnych, bazujących na unikatowym dziedzictwie wielokulturowego i awangardowego miasta.