Lubelskie

Województwo lubelskie leży we wschodniej części Polski. Jest to przede wszystkim jeden z największych i najważniejszych regionów rolniczych kraju. Bogate zaplecze ekologicznej żywności sprzyja rozwojowi przemysłu spożywczego: owocowo-warzywnego, cukrowniczego, mleczarskiego, mięsnego, piwowarskiego czy tytoniowego. To także znane zagłębie zielarskie i pszczelarskie. Hurtowemu obrotowi towarów sprzyja największa na wschodzie kraju giełda rolno-towarowa w podlubelskiej Elizówce. W przemyśle ważną rolę odgrywają sektory: budowlany - bazujący na lokalnych złożach skał osadowych; drzewny i meblarski oraz maszynowy – z produkcją śmigłowców, traktorów, maszyn rolniczych i budowlanych.

Atutami regionu są przede wszystkim młode i dobrze wykształcone kadry. Lublin, z czterema uniwersytetami, politechniką i kilkoma prywatnymi szkołami wyższymi,  jest jednym z największych ośrodków akademickich kraju. Ogromny potencjałem dysponuje Lubelski Park Naukowo-Technologiczny w Lublinie oraz Park Naukowo-Technologicznego w Puławach. Są to projekty, które łączą środowisko naukowe i biznesowe oraz sprzyjają innowacyjnym technologiom.

Dogodne warunki inwestowania i rozwijania działalności gospodarczej oferują podstrefy ekonomiczne i parki przemysłowe. W Lubelskim funkcjonują aż trzy podstrefy: podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec, Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN oraz obszar w Puławach, czyli podstrefa Specjalnej Stefy Ekonomicznej STARACHOWICE. Z kolei regionalny Park Przemysłowy ŚWIDNIK oferuje 40 ha powierzchni niezabudowanej i zabudowanej, wyposażonej w infrastrukturę przemysłową.

Województwo jest coraz lepiej skomunikowane. Jedynie 12 km od Lublina oddalony jest Port Lotniczy w Świdniku, zaś do użytku oddawane są kolejne etapy drogi ekspresowej S17. Na północy regionu funkcjonuje nowoczesny terminal odpraw towarowych w Koroszczynie. Kilkanaście kilometrów od terminalu działa natomiast dobrze znany w kraju i za granicą suchy port przeładunkowy w Małaszewiczach. Sąsiaduje on z wolną strefą celną, otwartą dla inwestorów zainteresowanych produkcją i dystrybucją towarów. W ostatnich latach wzrosło też znaczenie przebiegającej na południu regionu Linii Hutniczej Szerokotorowej, łączącej wschód Europy z terminalem i centrum logistycznym na zachodzie Polski.  

Region Lubelski to obszar atrakcyjny dla turystów lubiących aktywne formy wypoczynku, do których zachęcają tysiące kilometrów znakowanych szlaków pieszych, rowerowych, konnych oraz liczne ścieżki przyrodnicze w parkach narodowych i krajobrazowych. Relaks w bliskim kontakcie z naturą gwarantują setki gospodarstw agroturystycznych, specjalizujących się w wyrobie tradycyjnych produktów, regionalnej kuchni, prowadzących szkółki jeździeckie, łowiska wędkarskie, organizujących spływy kajakowe i rajdy rowerowe. Poza bogactwem przyrody Lubelskie oferuje wiele miejsc i zabytków związanych z różnymi kulturami i religiami. Najważniejszym jest Zamość – miasto renesansu z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Znakomitym przykładem przenikania kultury oraz religii wschodu i zachodu Europy jest Kaplica Trójcy Świętej na lubelskim Zamku - zabytek łączący gotycką architekturę z rusko-bizantyńskimi malowidłami.