Kultura

Bogactwo kultury polskiej wykracza daleko poza najbardziej znane w świecie nazwiska muzyków (Fryderyk Chopin, Krzysztof Penderecki), pisarzy noblistów (Wisława Szymborska, Czesław Miłosz) czy utytułowanych filmowców (Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski). Ci twórcy kształtowali naszą wrażliwość i sposób postrzegania rzeczywistości. To dziedzictwo w niezwykle ciekawy sposób owocuje w młodszych pokoleniach artystów. To oni są odzwierciedleniem twórczego potencjału społeczeństwa i świadectwem fermentu intelektualnego.

To ich prace plastyczne osiągają wysokie ceny na międzynarodowych aukcjach (Wilhelm Sasnal, Mirosław Bałka) i pokazywane są w najlepszych galeriach, ich płyty ustanawiają nowe trendy w jazzie i muzyce elektronicznej (Mateusz Kołakowski, Jacek Sienkiewicz, Włodek Pawlik), a spektakle teatralne wygrywają główne nagrody na festiwalach (Krzysztof Warlikowski, Mariusz Treliński).

W Polsce inspirację odnajdzie więc zarówno miłośnik kultury wysokiej, który wysłucha koncertu chopinowskiego lub zachwyci się spektaklem eksperymentalnym w stylu Tadeusza Kantora, jak i amator kultury popularnej, odwiedzający kluby w poszukiwaniu znakomitych DJów.

Więcej: http://www.culture.pl/en/culture/