Historia Polski na EXPO

Do czasu uzyskania niepodległości po I wojnie światowej Polacy występowali na wystawach pod flagami innych państw, zdobywając wiele nagród i wyróżnień, m.in.: w  1856 r. w Paryżu i w 1873 r. w Wiedniu.

W roku 1933 Polska po raz pierwszy samodzielnie wystąpiła na EXPO, a w roku 1937 odniosła spektakularny sukces – na wystawie w Paryżu zdobyliśmy jako kraj aż 78 grand prix oraz dziesiątki złotych, srebrnych i brązowych medali.

Po II wojnie światowej Polska uczestniczyła po raz pierwszy w EXPO w Sewilli w 1992 r. Dzięki gościnności hiszpańskich gospodarzy oraz osobistej inicjatywie króla Hiszpanii Juana Carlosa Polska mogła pojawić się w udostępnionym przez organizatorów nieodpłatnie samodzielnym pawilonie.

W 1998 r. na EXPO w Lizbonie Polska przygotowała ekspozycję „Bursztynowe Wybrzeże”.

W 2000 r. w Hanowerze Polska po raz pierwszy w historii swojego uczestnictwa w EXPO wystąpiła w samodzielnie zaprojektowanym i wybudowanym pawilonie. Polska ekspozycja pod hasłem „Bądź wierny, idź.” zajęła pod względem oglądalności czwarte miejsce wśród 172 krajów uczestniczących w wystawie.

Udział Polski w Światowej Wystawie EXPO 2005 w Aichi, w której uczestniczyło 121 państw, odbył się pod hasłem „Dostrzeż piękno.” Polska ekspozycja została bardzo dobrze przyjęta, a polski pawilon odwiedziło 1,5 miliona gości.

W Saragossie w 2008 r. Polska wystąpiła pod hasłem „Twórz i chroń.”

Polski pawilon na EXPO 2010 w Szanghaju pobił rekordy popularności – 8 milionów gości i nagroda za najlepszą promocję kraju. Wystawa odbywała się pod hasłem „Lepsze miasto, lepsze życie.”

Najbliższa Światowa Wystawa EXPO 2015 odbędzie się pod hasłem „Wyżywienie planety, energia dla życia”. W wydarzeniu uczestniczyć będzie 147 krajów, a organizatorzy spodziewają się rekordowej liczby ponad 20 milionów zwiedzających. Wystawa odbywa się w Mediolanie od 1.05 do 31.10.2015 r.

Artykuł do pobrania: PDF, .doc, .txt