Polska kultura na EXPO 2015 w Mediolanie

Udział Polski w Wystawie Światowej EXPO 2015 był doskonałym narzędziem do budowania kompleksowego wizerunku Polski na arenie międzynarodowej. Nasz kraj prezentowany był przede wszystkim przez pryzmat osiągnięć gospodarczych, jednak, podobnie jak podczas innych Wystaw Światowych, Pawilon Polski przez 6 miesięcy był również areną prestiżowych wydarzeń kulturalnych.  

Już sam projekt Pawilonu Polski, przygotowany przez architektów z pracowni 2pm, zawierał liczne nawiązania do polskiego dziedzictwa kulturalnego – tuż po wejściu do Pawilonu gości zaskakiwał sielankowy sad jabłoni, inspirowany obrazem Mehoffera pt. „Dziwny ogród”, w którym rozbrzmiewały dźwięki muzyki Wojciecha Kilara. W pawilonie znalazły się również fragmenty poezji Wisławy Szymborskiej, a także rzeźby Igora Mitoraja – polskich artystów szczególnie cenionych we Włoszech. Jedną ze ścian Pawilonu Polski zdobił mural autorstwa młodych, polskich rysowników: Mateusza Kołka i Artura Wabika. Przygotowana przez nich grafika nawiązywała do koncepcji architektonicznej Pawilonu Polski. Drewniane moduły współgrały z imitującą skrzynki na jabłka elewacją, a także z surowym wnętrzem budynku. Stylistyka muralu szczególnie ciekawie komponowała się ze znajdującym się tuż obok polskim sklepem, którego imponująca konstrukcja powstała z symetrycznych, brzozowych regałów oraz luster.

Przy tworzeniu i realizacji programu kulturalnego na Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości współpracowała m.in. z Filharmonią Narodową w Warszawie. Od lipca do września przez 13 tygodni odbywały się 3 razy dziennie recitale młodych, polskich pianistów. Była to zapowiedź XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W październiku zaś w Sali Ażurowej Pawilonu Polski transmitowane były wszystkie koncerty, które odbywały się w Warszawie w ramach tego wyjątkowego muzycznego wydarzenia.

W wydarzenia kulturalne obfitował również Dzień Polski, obchodzony 13 września. Zwieńczeniem oficjalnych obchodów był koncert galowy Orkiestry Warszawskiej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka z udziałem pianisty Andrzeja Wiercińskiego na jednej z najsłynniejszych mediolańskich scen muzycznych – Auditorium di Milano. Ku uciesze licznie zgromadzonej międzynarodowej publiczności orkiestra zaprezentowała koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina, a także Symfonię „Tansman Epizody” op. 85 na orkiestrę i fortepian i organy obbligato. Była to premiera wykonania tego utworu we Włoszech. 

13 września została zainaugurowana również wystawa „Stół Polski” – ekspozycja przygotowana przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego przedstawiająca 33 najlepsze produkty polskiego wzornictwa przemysłowego związane z kulturą stołu i jedzenia. Podczas trwającej 2 tygodnie wystawy zaprezentowane zostały zarówno tradycyjne polskie marki takie jak Ćmielów, Krosno, Hefra, jak i projekty młodych i ambitnych projektantów o charakterze współczesnych "konceptów stołowych", np. szpatułki do podawania jedzenia zaprojektowane przez Rygalik Studio czy talerzyki do fingerfood młodej grupy projektowej Kabo&Pydo.

Silne akcenty kulturalne pojawiały się również w barwnych prezentacjach regionalnych, które w sekwencjach tygodniowych gościły w Pawilonie Polski na Wystawie Światowej EXPO 2015. Na scenie przed pawilonem koncertowały lokalne zespoły muzyczne (np. Me, Myself and I), odbywały się pokazy taneczne (np. zespół Fair Play Crew), a także wystawy – m.in. wystawa bursztynu, wystawa ceramiki użytkowej Bolesławiec czy wystawa prac Rafała Ołbińskiego.