08.07.2015 Koncerty chopinowskie w Pawilonie Polski na EXPO 2015 w Mediolanie

Trzynaście tygodni, trzy koncerty dziennie i jeden wieczorny koncert galowy z okazji Dnia Polski, 13 września – tak Filharmonia Warszawska zaprezentuje się na Wystawie Światowej EXPO 2015. Recitale młodych, polskich pianistów w Mediolanie są zapowiedzią XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który w październiku odbędzie się w Warszawie.

Od początku lipca do końca września goście Pawilonu Polski na EXPO 2015 mogą uczestniczyć w recitalach fortepianowych w wykonaniu wybitnych polskich pianistów młodego pokolenia. Koncerty odbywają się codziennie, poza wtorkami, o godz. 14:00, 16:00 i 18:00. Cykl recitali, rozpoczął Łukasz Byrdy, 21-letni pianista, zdobywca wielu prestiżowych nagród, koncertujący w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Rosji i Austrii, w tym tygodniu zaś koncertuje 18-letnia Zuzanna Pietrzak.

13 września z okazji Dnia Polski na EXPO 2015 w Teatrze Auditorium di Milano Findazione Cariplo odbędzie się wieczorny koncert galowy. Publiczność wysłucha Koncertu fortepianowego e-moll op. 11 Fryderyka Chopina oraz Symfonii Tansman Epizody op. 85 na orkiestrę i fortepian i organy obbligato  Henryka Mikołaja Góreckiego, w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka i pianisty Andrzeja Wiercińskiego.

Ośmioro młodych pianistów, których będzie można usłyszeć w Pawilonie Polski, to uczestnicy tegorocznego Konkursu Chopinowskiego. Organizowany co pięć lat Konkurs jest niezwykle ważnym wydarzeniem nie tylko w polskim, ale także międzynarodowym życiu muzycznym. Młodzi pianiści z całego świata marzą, by móc wystąpić w Filharmonii Narodowej wykonując muzykę Fryderyka Chopina w ojczyźnie Kompozytora. Do udziału w tegorocznym Konkursie zakwalifikowało się 84 pianistów z 9 krajów (z Chin, Japonii, Korei, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii i Włoch), w tym 15 Polaków.

Przez trzy miesiące poprzedzające Konkurs w Pawilonie Polski można słuchać muzyki Fryderyka Chopina wykonywanej na żywo. Koncerty trwają od 30 do 40 minut. To wyjątkowe chwile wytchnienia od letniego skwaru i duchowa uczta pomiędzy atrakcjami EXPO.

Lista artystów koncertujących w Pawilonie Polski: Łukasz Byrdy, Zuzanna Pietrzak, Łukasz Krupiński, Tomasz Pawłowski, Piotr Nowak, Adam Goździewski, Marek Bracha, Paweł Motyczyński, Karolina Nadolska, Szymon Nehring, Joanna Różewska, Paweł Sommer.

Do pobrania: PDF, doc, txt