30.06.2015 Dolny Śląsk na EXPO 2015

Dziś na Wystawie Światowej rozpoczyna się Tydzień Województwa Dolnośląskiego. W najbliższych dniach region zaprezentuje swoje walory – m.in. ceramikę bolesławiecką, kolekcje szkła kryształowego, malarstwo na jedwabiu, mobilną piekarnię czy nowoczesny design w pokazie oświetlenia. W czwartek, 2 lipca, podczas zaplanowanego na ten dzień Dnia Gospodarczego, Dolny Śląsk zaprezentuje swoją ofertę inwestycyjną.

Dolny Śląsk zaprezentuje się w Mediolanie w artystycznej konwencji czterech żywiołów, które są źródłem najcenniejszych bogactw regionu. Wśród prezentowanych sztandarowych produktów regionalnych  pojawią się między innymi najpiękniejsze zestawy ceramiki bolesławieckiej,  ręcznie robiona biżuteria z dolnośląskich agatów i unikatowe w skali Europy wyroby ze szkła kryształowego produkowane w tradycyjny sposób od ponad 140 lat w Hucie Julia

Co ważne, wszyscy odwiedzający polski pawilon będą mogli nie tylko obejrzeć i dotknąć dolnośląskich produktów, ale również aktywnie uczestniczyć w ich powstawaniu. Kreatywnym i poszukującym twórczej realizacji polecamy warsztaty artystyczne ze znanymi dolnośląskimi artystami.  Tajniki swego artystycznego rzemiosła zdradzą naszym zagranicznym gościom mistrzyni w malowaniu na jedwabiu Kamila Karst i specjalistka od biżuterii z dolnośląskich agatów Małgorzata Gromiec.

Dolny Śląsk postawił również na mocne akcenty kulinarne. Polskie smaki gościom targów przybliżać będzie szef kuchni jednej z najbardziej uznanych dolnośląskich restauracji – Zbigniew Koźlik. Mistrz zaprezentuje odwiedzającym specjalne kompozycje kulinarne bazujące na ekologicznych produktach regionalnych. Przed pawilonem stanie też mobilna piekarnia, w której wypiekany będzie chleb przygotowany według tradycyjnych, sprawdzonych przez wieki dolnośląskich receptur.

Wszystkim prezentacjom towarzyszyć będzie wyjątkowa muzyka popularnego w Polsce zespołu Me, Myself and I. Muzyka często bez słów, tekstu, a nierzadko także bez instrumentów, wprowadzać będzie odwiedzających w nastrój dobrego i miłego spotkania z Dolnym Śląskiem.

W prezentacji Dolnego Śląska – jednego z 10 najszybciej rozwijających się regionów Europy - nie mogło zabraknąć elementu gospodarczego. W czwartek, 2 lipca zaplanowano cykl spotkań poświęconych współpracy gospodarczej regionu z partnerami z zagranicy. O potencjale gospodarczym województwa, aktywności specjalnych stref ekonomicznych oraz projektach łączących innowacje technologiczne z biznesem opowiedzą  marszałek Cezary Przybylski oraz członek zarządu województwa Jerzy Michalak, a także przedstawiciele włoskich firm, które z sukcesem działają na Dolnym Śląsku.

Ciekawym wstępem do prezentacji gospodarczych będzie specjalny pokaz unikatowego oświetlenia autorstwa Agnieszki Włostowskiej, który w  niebanalny sposób łączy innowacyjne rozwiązanie technologiczne z ciekawym efektem artystycznym.

Tydzień Dolnośląski w Mediolanie potrwa od 30 czerwca do 5 lipca.

Do pobrania: PDF, doc, txt