22.06.2015 Kujawsko-Pomorskie na EXPO w Mediolanie

W Pawilonie Polski na Światowej Wystawie EXPO 2015 w Mediolanie rozpoczyna się Tydzień Województwa Kujawsko-pomorskiego (22-28 czerwca). Przed publicznością z całego świata zaprezentowane zostaną między innymi uzdrowiska, kujawsko-pomorskie krajobrazy, bydgoski festiwal Camerimage, kopernikańskie tradycje oraz regionalne kulinaria.

Przed pawilonem na gości czeka pięciometrowy portret Mikołaja Kopernika z układem heliocentrycznym zbudowany z toruńskich pierników. Do wykonania mozaiki użyto 7 rodzajów pierników toruńskich, wśród których dominują katarzynki – tych wykorzystano ponad 1700 sztuk. Uwagę zwraca także sześciometrowy model tężni z oryginalną solanką, działający dokładnie jak prawdziwe obiekty w Ciechocinku i Inowrocławiu. Obok tężni znajdują się huśtawki, a także wystawa zdjęć krajobrazowych Daniela Pacha „Okiem orła” oraz przygotowana z myślą o najmłodszych piernikowa chatka do robienia zdjęć.

We wnętrzach pawilonu organizowane są warsztaty tradycyjnego wyrabiania i wypiekania pierników ozdobnych. Codziennie wieczorem odbędą się również pokazy kulinarne z degustacją przekąsek i produktów z naszego regionu.

We wnętrzu pawilonu można podziwiać ekspozycję obrazów Marka Czarneckiego „Przestrzenie Kujawsko-Pomorskie 3D”  wykonanych w unikalnej technice panoram stereoskopowych. Wystawa miała swoją premierę na początku czerwca w bydgoskiej Galerii bwa. Kolejna wystawa to „Droga Mikołaja Kopernika” prezentująca kopie najcenniejszych zbiorów muzealnych związanych z wielkim astronomem, kładąca nacisk nie tylko na jego dorobek naukowy, ale również wędrówki po Europie, a zwłaszcza związki z Włochami (studia w Bolonii, Padwie i Ferrarze oraz pobyt w Rzymie).

W sali kinowej prezentowane są najciekawsze spoty prezentujące region i poszczególne miasta województwa, a także przygotowane przez Fundację Tumult pokazy filmów promujące Międzynarodowy Festiwal Camerimage, którego tegoroczna edycja odbędzie się między 14 a 21 listopada w Bydgoszczy.

Do pobrania: PDF, doc., txt