15.06.2015 Tydzień Technologii Kosmicznych w Pawilonie Polski na Wystawie Światowej EXPO 2015

Dziś na Wystawie Światowej EXPO 2015 rozpoczyna się Tydzień Technologii Kosmicznych. Organizator, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, na najbliższy tydzień planuje serię wydarzeń biznesowych i promocyjnych związanych z polskim sektorem kosmicznym. Eksponaty prezentowane w Pawilonie Polski nawiązywać będą do tematu przewodniego wystawy, „Wyżywienie planety, energia dla życia”.

 -  Tydzień Technologii Kosmicznych podczas Wystawy Światowej poświęconej tematyce żywności i żywienia może wydawać się nieco zaskakującym przedsięwzięciem. Tymczasem znaczenie sektora kosmicznego dla usprawnienia rozwiązań stosowanych w przemyśle rolno-spożywczym jest naprawdę duże. Technologie kosmiczne oraz techniki satelitarne mają wiele praktycznych zastosowań w różnych aspektach działalności rolniczej m.in. w prognozowaniu, monitorowaniu i wyznaczaniu zasięgu szkód w uprawach. Polscy przedsiębiorcy – innowacyjni i twórczy – będą mieli więc możliwość, by zaprezentować swoje osiągnięcia oraz nawiązać relacje biznesowe z partnerami z Włoch w celu realizacji wspólnych projektów w sektorze kosmicznym – mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

 

- Przy okazji Tygodnia Technologii Kosmicznej na mediolańskim EXPO, warto wspomnieć o bardzo dobrej współpracy polsko-włoskiej w dziedzinie technologii kosmicznych. Już trzy miesiące po przystąpieniu do ESA w listopadzie 2012 r. odbyliśmy we Włoszech pierwszą wizytę mającą na celu zacieśnienie współpracy pomiędzy naszymi firmami z sektora kosmicznego. Dalsze dobre perspektywy wzajemnych relacji nakreśli także  podpisanie Porozumienia o Współpracy pomiędzy Polską Agencją Kosmiczną i jej włoskim odpowiednikiem ASI, planowane w najbliższych dniach. Liczę, że wkrótce będę mogła wymienić coraz więcej przykładów udanej kooperacji polsko-włoskiej, którą zapoczątkował chociażby udział naszych firm
w konsorcjum budującym zaawansowany teleskop w ramach programu Space Situational Awareness (SSA) –
dodaje Otylia Trzaskalska-Stroińska, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji i Przemysłu w Ministerstwie Gospodarki oraz szefowa polskiej delegacji do ESA.

Partnerami ekspozycji udostępnionej w najbliższych dniach w Pawilonie Polski są Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, a także polskie przedsiębiorstwa z sektora kosmicznego.

W  ramach Tygodnia Technologii Kosmicznych odbędzie się m.in. Seminarium dot. obserwacji ziemi z udziałem ekspertów Europejskiej Agencji Kosmicznej, a także  Polsko-włoska konferencja o współpracy gospodarczej w sektorze kosmicznym, w której udział zapowiedzieli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Gospodarki, przedstawiciele Zespołu Parlamentarnego ds. Przestrzeni Kosmicznej, przedstawiciele Włoskiej Agencji Kosmicznej, a także przedsiębiorcy z Polski oraz Włoch.

Ekspozycja w Pawilonie Polski

Centrum Badań Kosmicznych PAN zaprezentuje m.in. model polskiego satelity BRITE, który jest polskim wkładem w programie BRITE, stworzonym przez konsorcjum kanadyjsko-austriacko-polskie i służy do obserwacji najjaśniejszych gwiazd w naszej Galaktyce. Zwiedzający będą mieli możliwość zobaczenia jak wygląda „prawdziwy” nano-satelita pracujący obecnie na orbicie Ziemi. Model instrumentu CHOMIK, który również zostanie zaprezentowany podczas ekspozycji jest unikatowym penetratorem geologicznym przeznaczonym dla misji kosmicznej Fobos-Grunt, której najważniejszym celem było dostarczenie na Ziemię próbki materiału z powierzchni Fobosa, satelity Marsa. Z kolei model instrumentu MUPUS, czyli wielofunkcyjnego robota, który również zobaczymy w Mediolanie, brał udział w jednej z bardziej znanych - misji Rosetta.

Ekspozycja będzie obejmowała również makietę światłowodową, której elementy mogą być wykorzystywane do pracy w przestrzeni kosmicznej m.in. do wzmocnienia sygnału w satelitach telekomunikacyjnych, przygotowaną przez przedsiębiorstwo InphoTech. Z kolei grupa projektowa „Space is More” zaprezentuje w Mediolanie wykonaną w technologii 3d urbanistyczną makietę  habitatu  na Marsie, który mógłby być wykorzystywany przez ludzi przybywających na tę planetę. Dzięki makiecie możliwe będzie zaobserwowanie jak w przyszłości będą funkcjonować pierwsze marsjańskie społeczności.

Ekspozycja będzie połączona z prezentacjami możliwości wykorzystania robota mobilnego do zastosowań inspekcyjnych i pirotechnicznych, przygotowanego przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów. Roboty mobilne są bezpośrednimi poprzednikami łazików marsjańskich i ze względu na podobieństwa konstrukcyjne, mogą być wykorzystywane do zaprezentowania działań podejmowanych przez łaziki marsjańskie w przestrzeni kosmicznej. Obecnie roboty mobilne w większości wykorzystywane są w celu ratowania ludzkiego zdrowia i życia. Prezentacja robota odbywać się będzie na scenie przed Polskim Pawilonem, w postaci interesujących pokazów, pokonywania torów przeszkód, zjazdów po rampie i wielu innych.

Sytuacje i zdarzenia, w których rozwiązania z sektora kosmicznego ułatwiają prowadzenie działalności rolniczej, zostaną zaprezentowane w multimedialnej grze edukacyjnej „Expolandia – space for life”, dzięki której zwiedzający będą mieli okazję do sprawdzenia się w roli prowadzącego gospodarstwo rolne. Gra multimedialna swoją tematyką nawiązuje do tematu przewodniego Wystawy, ukazując tym samym korzyści wynikające z zastosowania technologii kosmicznych w nowoczesnym rolnictwie.

Do pobrania: PDF, doc., txt.