04.06.2015 Pomorsko-włoski szczyt gospodarczy w Mediolanie

Ponad 150 firm, w tym pomorskie innowacyjne marki i ich potencjalni partnerzy z Lombardii, zasiadło do wspólnego stołu, by porozmawiać o wspólnych interesach. Podczas Tygodnia Pomorskiego na Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie trwa promocja potencjału turystycznego województwa. A polski pawilon odwiedza nawet 10 000 osób dziennie.

W samym sercu Mediolanu, w siedzibie Izby Handlowej w Palazzo Turati, trwają właśnie konferencja i giełda kooperacyjna pod wspólnym tytułem „Potencjał Gospodarczy Pomorza”. Przez cały czwartek, 4 czerwca, przedstawiciele pomorskich firm, które zdecydowały się na udział w misji gospodarczej w Mediolanie, rozmawiają z wiodącymi włoskimi odbiorcami z branży ICT, sektora budowlanego, morskiego, transportu i logistyki.

- Prezentujemy potencjał gospodarczy naszego regionu, a także zaplecze naukowe i naukowo technologiczne. To co łączy Polaków i Włochów, wartości i zainteresowania, stanowi doskonały grunt do nawiązania relacji biznesowej. Zapraszamy przedstawicieli firm włoskich na Pomorze- mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, otwierając konferencję w Mediolanie.

 

Jak to się robi w Como?

Już dzień wcześniej, 3 czerwca, uczestnicy misji gospodarczej mieli okazję, by bliżej poznać kilka włoskich przedsiębiorstw. Podczas wizyty studyjnej w Como byli między innymi w rodzinnej firmie meblarskiej RIVA 1920. Odwiedzili także najnowocześniejszą na świecie fabrykę czekolady ICAM. Firma ta, założona przez rodzinę Agostoni w 1946 roku, stosuje ekologiczne technologie i kontrolę jakości analogiczną do branży farmaceutycznej. Jej działalność obejmuje cały proces, od ziarna do tabliczki czekolady. Wizytę zakończyło spotkanie w gospodarstwie agroturystycznym Il Corazziere, którego właściciel, Andrea Camisasca, odpowiada za turystykę w Izbie Handlowej Como. 

Jak piękne jest Pomorskie!

O atrakcjach turystycznych, kulturalnych i przyrodniczych Pomorskiego rozmawiano z kolei podczas spotkania z ponad 50 włoskimi dziennikarzami i touroperatorami w środowy wieczór, 3 czerwca, w polskim pawilonie na EXPO 2015. W wypełnionej po brzegi sali konferencyjnej uroki regionu pomorskiego pokazano na filmowych prezentacjach, były także opowieści Włochów mieszkających w Polsce i degustacja pomorskich przysmaków. Wszystko po to, by wprowadzić modę na Pomorskie i sprawić, że coraz więcej włoskich biur podróży będzie mieć w swojej stałej ofercie wycieczki nad polskie morze.

Tydzień Pomorski na EXPO 2015 trwa do niedzieli, 7 czerwca. Liderem tego projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Codziennie, w godzinach otwarcia Wystawy Światowej, w pawilonie polskim można oglądać wystawy bursztynu i designu, przygotowane przez Gdańsk i Gdynię. Sopot zaprasza do zabawy w plenerowej strefie chill-outowej. Przez cały dzień o muzyczną oprawę dbają trójmiejscy muzycy, między innymi Gdańsk Jazz Quintet z Maciejem Sikałą i Cezarym Paciorkiem, oraz zespół Soundfire. Mimo upalnej pogody EXPO 2015 przyciąga prawdziwe tłumy zwiedzających. Przez polski pawilon przewija się w ciągu dnia nawet 10 000 gości.

Do pobrania: PDF, doc., txt.