XXII wiek już teraz w Pawilonie Polski

W Pawilonie Polski na Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie trwa Tydzień Polskiej Branży ICT, organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwem Gospodarki. Każdy gość odwiedzający ekspozycję w Pawilonie Polski może dotknąć, przetestować i doświadczyć najciekawszych inteligentnych technologii prezentowanych przez osiem polskich firm: Digital Core Design, Game Technologies, Ifinity, InPhoTech, MGGP Aero, Sportovia, OMNI3D  i OORT. W dniu 13 października ekspozycji towarzyszyła wyjątkowa konferencja branżowa „Wkrocz w XXII wiek z nowymi technologiami z Polski”. Wzięli w niej udział włoscy inwestorzy kapitałowi zainteresowani nawiązaniem współpracy z polskimi dostawcami nowoczesnych technologii teleinformatycznych, a także włoscy i polscy dziennikarze.

Konferencję branżową z udziałem polskich start-upów otworzyli Marcin Marjański, dyrektor Pawilonu Polski na EXPO 2015 w Mediolanie oraz Ewa Graniewska, Dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Następnie Ewa Szulc, Menadżer Projektu Web.gov.pl w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, przybliżyła otoczenie biznesowe, w jakim działają polskie start-upy, oraz sposoby wspierania tych młodych przedsiębiorstw przez polską administrację publiczną. Zapowiedziała też drugą edycję konferencji ICT Summit, która już pod nazwą Startup Summit odbędzie się 3 i 4 grudnia w Warszawie na Stadionie Narodowym PGE.

Wystąpienia przedstawicieli firm branży ICT, które prezentują się podczas Tygodnia Polskiej Branży ICT, przybliżały specyfikę oferowanych rozwiązań technologicznych, ich przydatność dla przedsiębiorstw, korporacji i instytucji samorządowych, a także ich użyteczność w codziennym życiu każdego użytkownika.

Piotr Kosmala, właściciel firmy SPORTOVIA, omówił technologie mobilne w zakresie ochrony zdrowia, które zostały opracowane przez zespół złożony z programistów, zawodowych sportowców, trenerów i specjalistów żywienia. Pozwalają one na przykład aktywnie zarządzać treningami, analizować swoje postępy, stosować zdrową dietę.

Druk 3D to jedna z najszybciej rozwijających się technologii w ostatnim czasie. O tym, jak zmienia ona sektor przemysłowy, mówił Konrad Sierzputowski, Członek Zarządu i Dyrektor Techniczny w firmie Omni3D. Przedstawił on m.in. drukarkę 3D Factory 2.0 – Production, która wyróżnia się wyjątkową precyzją wymiarową wydruku, szczególnie pożądaną w przypadku zastosowań przemysłowych. Podkreślił, że technologie druku 3D ulegają istotnej specjalizacji w zależności od branży, której służą wykonane przedmioty. Podkreślił, że obecnie największy potencjał druku 3D upatruje się w zastosowaniach przemysłowych, a nie jak dotąd przyjęło się uważać - domowych.

Interesujące rozwiązanie zaprezentowała firma MGGP Aero. Jest nim technologia lotniczych zdjęć ukośnych, dzięki której powstaje dynamiczna mapa, pozwalająca ocenić nachylenie dachów pod kątem instalacji fotowoltaicznych czy walory terenu pod inwestycje. W tym zakresie technologia jest wykorzystywana przez samorządy lokalne. Może ona jednak służyć także architektom i inżynierom zajmującym się zagospodarowaniem przestrzeni. Podczas konferencji atuty tego typu mappingu przedstawił Witold Kuźnicki, Dyrektor ds. kluczowych klientów w firmie MGGP Aero. Przyszłość w technologiach ICT należy do zaawansowanych struktur światłowodów fotonicznych wykorzystywanych m.in. w innowacyjnych sieciach telekomunikacyjnych.

O nowych materiałach oraz rozwoju i optymalizacji technologii wytwarzania światłowodów specjalnych mówiła Barbara Wajnchold, Menedżer Projektu firmy InPhoTech. Przyszłość należy również do inteligentnych przedmiotów codziennego użytku komunikujących się przy wykorzystaniu sieci Internet, przy czym nie jest to tylko komunikacja między użytkownikiem i przedmiotem, ale także między samymi przedmiotami bezpośrednio, bez udziału człowieka.

O rozwoju Internetu Rzeczy (Internet of Things)  i pozytywnym wpływie tych procesów na nasze otoczenie mówił Krystian Cieślak, Dyrektor Marketingu firmy Ifinity. Firma ta słynie z projektu Virtualna Warszawa, a podczas Wystawy Expo w Mediolanie prezentuje Geos – system dla biznesu i instytucji rządowych do tworzenia nawigacji wewnątrz budynków i zarządzania inteligentnymi czujnikami. Tego typu czujniki zostały wykorzystane m.in. w Pawilonie Polski na EXPO 2015.

Do odkrywania wirtualnego świata zapraszał także Tomasz Ćwienk, PR Manager firmy Digital Core Design, mającej opinię eksperta w obszarze ulepszania architektury procesorów IP Core. Firma może się pochwalić stworzeniem najszybszego procesora na świecie – DQ80251, a w Mediolanie prezentuje pierwszy polski procesor 32-bitowy D32PRO, dostarczany w formie kodu źródłowego.

Zapraszamy do odkrywania innowacji z Polski na Expo 2015. Ekspozycja polskich przedsiębiorstw branży ICT, prezentująca w przystępny sposób najnowsze ociągnięcia technologiczne, będzie dostępna do zwiedzania jeszcze do 18 października.