Rekordowy wrzesień w Pawilonie Polski

Wrzesień był dla Pawilonu Polski na EXPO 2015 rekordowy. Według statystyk Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości odwiedziło go ponad 400 000 osób. Tym samym całkowita liczba gości wzrosła do ponad 1,2 mln. W październiku, który jest ostatnim miesiącem Wystawy, zaplanowano szereg wydarzeń odbywających się w ramach programu promocji gospodarczej, tygodnie regionalne, a także transmisje koncertów pianistycznych w ramach  XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

 

- Ostatni miesiąc był wyjątkowo ważny: obchodziliśmy Dzień Polski, zorganizowaliśmy szereg spotkań przedsiębiorców polskich i włoskich, zarówno w Italii, jak i w kraju – zaprosiliśmy włoskie firmy do nas, na targi POLAGRA. Duża popularność Pawilonu Polski  jest potwierdzeniem atrakcyjności naszych propozycji: staramy się na przemian prezentować sztukę i gospodarkę. Maksymalnie wykorzystujemy szansę, jaką niesie Wystawa Światowa w Mediolanie – zarówno pod względem korzyści wizerunkowych dla naszego kraju, jak i możliwości budowania kontaktów biznesowych – podkreśla Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

We wrześniu Pawilon Polski był areną obchodów Dnia Narodowego, który miał miejsce 13 września. Polskiej delegacji przewodniczył wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.  Oficjalnym uroczystościom z udziałem przedstawicieli polskiego rządu oraz strony włoskiej towarzyszyły występy artystyczne oraz prezentacje tradycyjnej polskiej kuchni w wykonaniu kucharzy Garnizonu Warszawa. Zwieńczeniem Dnia Polski na EXPO 2015 w Mediolanie był  koncert galowy Orkiestry Warszawskiej Filharmonii Narodowej na jednej z najsłynniejszych scen muzycznych w Europie – Auditorium di Milano.
Ku zachwytom mediolańskiej publiki orkiestra wykonała koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina, a także – po raz pierwszy we Włoszech – Symfonię „Tansman Epizody” op. 85 na orkiestrę i fortepian i organy obbligato.

Pawilon Polski gościł we wrześniu również Województwo Świętokrzyskie (Tydzień Województwa Świętokrzyskiego: 7.09-12.09), Miasto Łódź (Tydzień Miasta Łodzi: od 28.09), a także Instytut Wzornictwa Przemysłowego, który zaprezentował wystawę „Stół Polski”. To zainaugurowana 13 września ekspozycja przedstawiająca 33 najlepsze produkty polskiego wzornictwa przemysłowego związane z kulturą stołu i jedzenia. We wrześniu polscy przedsiębiorcy uczestniczyli w wydarzeniach branżowych, na których Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowała stoiska narodowe. Między 12 a 15 września odbyły się Międzynarodowe Targi Produktów Naturalnych SANA w Bolonii, a od 23 do 25 września Międzynarodowe Targi Owoców i Warzyw MACFRUT w Rimini. Ponadto, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zorganizowała misję zakupową przedsiębiorców włoskich do Polski, której elementem było uczestnictwo w Targach Polagra Food (21-22 września).

Październik na EXPO

W październiku w ramach programu promocji gospodarczej, koordynowanego przez  Polską Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości odbędzie się m.in. Dzień Polskiej Nauki, zaplanowany na 7 października. To konferencja o charakterze naukowo-gospodarczym poświęcona tematyce współpracy międzynarodowej w zakresie realizacji wspólnych projektów badawczo-rozwojowych z obszaru bezpieczeństwa żywności (Food Security) i energii (Secure, Clean and Efficient Energy), współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej (HORYZONT 2020). Z kolei 19 października w Pawilonie Polski odbędzie się konferencja „Wkład Polski w zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego na świecie”, podczas której zaprezentowane zostaną dobre praktyki i doświadczenia naszego kraju w procesie dostosowywania gospodarki do wyzwań XXI wieku i globalizacji problemów żywnościowych.

Między 15 a 18 października polscy przedsiębiorcy będą mieli możliwość prezentacji swojej oferty na polskim stoisku narodowym oraz udziału w spotkaniach b2b z zagranicznymi przedsiębiorcami w ramach Międzynarodowych Targów Maszyn i Technologii Rolniczych AGRILEVANTE 2015 w Bari.

Między 12 a 18 października Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaplanowała Tydzień Sektora ICT, podczas którego zaprezentują się najbardziej innowacyjne firmy i projekty z branży technologii informacyjno-komunikacyjnych, wyłonione w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Polskie osiągnięcia w tej dziedzinie będą również tematem dwóch konferencji: „Polskie innowacje” (13.10) oraz „Polska e-administracja” (14.10).

W ostatnich dniach EXPO 2015 swoją prezentację zaplanowało Województwo Podkarpackie (23-24.10) oraz Województwo Mazowieckie (26-31.10).

Dzięki współpracy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina goście Pawilonu Polski na Expo 2015 będą mogli uczestniczyć w transmisjach koncertów odbywających się w ramach  XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
To wielkie wydarzenie muzyczne rozpoczyna się 1 października, będzie  w nim uczestniczyć 80 pianistów z 20 krajów świata. Szczegółowy harmonogram koncertów znajduje się tutaj. Transmisje w Pawilonie Polski na EXPO 2015 będą się rozpoczynać na 10 minut przed występami konkursowymi.

W październiku kontynuowana będzie również „Jesień Filmów Polskich” - przegląd jednych z najlepszych polskich  produkcji ostatnich lat. Pokazy odbywają się w sali kinowej Pawilonu Polski. W najbliższych tygodniach wyświetlane będą m.in. „Miasto 44”, „Ida”, „Piąta pora roku”, „Ciało”, „Mój rower”, „Bilet na księżyc”.