Konkurs Chopinowski w Pawilonie Polski

80 pianistów z 20 krajów świata. 1 października rozpocznie się XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Dzięki współpracy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w Polskim Pawilonie na Expo 2015 w Mediolanie na zwiedzających czeka niespodzianka – transmisje konkursowych  występów na żywo. Zapraszamy!

Konkursowe przesłuchania poprzedzą dwa koncerty inauguracyjne. Pierwszy z nich, 1 października, będziemy transmitować na żywo w Pawilonie Polski. To koncert z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, a wystąpią Martha Argerich i Nelson Goerner, a 2 października Garrick Ohlsson z Chórem męskim i Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. Przesłuchania konkursowe rozpoczną się 3 października o godzinie 10.00. Wtedy zaczną się też nasze transmisje. Zmagania pianistów oceniać będzie siedemnastoosobowe międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Werdykt poznamy w nocy z 20 na 21 października, a 21 października w Filharmonii Narodowej odbędzie się Koncert Laureatów, który również będzie można obejrzeć na żywo w Pawilonie Polski. 

W tym roku Wśród startujących w październikowym konkursie najliczniejsze grupy stanowią Polacy (15 osób) i Chińczycy (14 osób), ponadto wystąpi aż 12 pianistów z Japonii, 9 z Korei Południowej, 6 z Rosji, 4 ze Stanów Zjednoczonych, po 3 z Włoch, Kanady i Wielkiej Brytanii, 2 z Czech i po 1 reprezentancie z Białorusi, Chorwacji, Francji, Grecji, Indonezji, Łotwy, Ukrainy, Uzbekistanu i Węgier.

Szczegółowy harmonogram koncertów znajduje się tutaj: http://pl.chopincompetition2015.com/calendar. Trasmisje w Pawilonie Polski na Expo 2015 będą się rozpoczynać na 10 minut przed występami konkursowymi. Wyemitujemy wtedy materiały reporterskie, wywiady z uczestnikami itp.

Organizowany od 1927 roku w Warszawie Konkurs Chopinowski należy do najstarszych turniejów muzycznych, a jednocześnie jest jedynym monograficznym konkursem tej rangi na świecie. W czteroetapowej rywalizacji pianiści wykonywać będą wyłącznie kompozycje Fryderyka Chopina (każdy z finalistów zagra w sumie blisko 3 godziny muzyki). Dziesięciu pianistów zakwalifikowanych do finału wykona jeden z dwóch koncertów fortepianowych Chopina z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. Zwycięzca otrzyma Złoty Medal i nagrodę w wysokości 30.000 euro, a także liczne propozycje koncertowe. Ponadto dzięki współpracy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z wytwórnią Deutsche Grammophon już 6 listopada ukaże się chopinowski album – kronika konkursowa zwycięzcy konkursu. Pianiści będą też walczyć o nagrody specjalne za najlepsze wykonanie: mazurków, poloneza, koncertu i sonaty, a także o liczne nagrody pozaregulaminowe.

Źródło: chopincompetition2015.com