Polsko - włoskie forum gospodarcze w Mediolanie

Bożena Lublińska-Kasprzak uczestniczyła w forum na temat kooperacji gospodarczej pomiędzy Polską a Włochami. Forum odbyło się 14 września 2015 roku w Mediolanie, było jednym z wydarzeń związanych z obchodami Dnia Polskiego na Wystawie Światowej Expo. Gościem honorowym był Wicepremier, Minister Gospodarki Janusz Piechociński.

Udział Polski w Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie to szansa na promocję polskich firm i wzmocnienie wizerunku naszego kraju jako źródła wysokiej jakości surowców i gotowych wyrobów spożywczych, a także technologii, maszyn i innych rozwiązań dla szeroko rozumianej branży rolno-spożywczej. W tym celu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wdraża program gospodarczy, którego realizację rozpoczęto w październiku 2014 r. i potrwa do końca 2015 r.

W celu intensyfikacji stosunków gospodarczych z Republiką Włoską, w siedzibie Assolombarda w Mediolanie zebrali się przedstawiciele polskich i włoskich instytucji odpowiedzialnych za rozwój gospodarczy.

Wicepremier, Minister Gospodarki Janusz Piechociński zaznaczył, że Polska to dziś dobre miejsce dla rozwoju przedsiębiorczości i biznesu. Dodał, że o gospodarczej atrakcyjności naszego kraju świadczą nie tylko inwestycje i projekty, które coraz częściej na terenie Polski realizują, duże międzynarodowe firmy, lecz także stały rozwój rodzimej przedsiębiorczości.

Wśród prelegentów znalazła się Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes PARP.

- Polska jest największym beneficjentem funduszy europejskich w nowej perspektywie finansowej. W latach 2014-2020 otrzyma ponad 82,5 mld euro na wdrożenie unijnej polityki spójności w ramach krajowych i regionalnych programów operacyjnych. Środki te będą tworzyć szeroki system wsparcia dla biznesu. Będą one dostępne również dla włoskich przedsiębiorców. Główne obszary wsparcia, z których będą mogli skorzystać zagraniczni inwestorzy, obejmują badania i rozwój, innowacyjność oraz energetykę i ochronę środowiska – podkreślała Prezes PARP.

Przy okazji uczestnictwa Polski w mediolańskim Expo PARP wdraża program gospodarczy, którego realizacja rozpoczęła się jeszcze w październiku 2014 r. i potrwa do końca 2015 r.

Po wakacyjnej przerwie w Pawilonie i Mediolanie odbędą się: konferencja „Spotkania z Polskim Designem – tradycja i współczesność, Dzień Nauki, konferencja nt. polskiego sektora ICT, czy konferencja „Wkład Polski w zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego na świecie”.

Polscy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z oferty kojarzenia partnerów biznesowych w ramach platformy spotkań b2b – Expo Business Matching. Już 7 października w Pawilonie Polski na Expo odbędzie się seminarium na temat korzystania z funduszy unijnych Horyzont 2020.