Wyjątkowe wydarzenie artystyczne z okazji Dnia Polski

Koncert galowy Orkiestry Filharmonii Narodowej w Auditorium di Milano

Włoska premiera IV Symfonii „Tansman Epizody” op.85 H. M. Góreckiego oraz koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyrekcją Jacka Kaspszyka z udziałem pianisty Andrzeja  Wiercińskiego, zakończyły obchody Dnia Polski na Wystawie Światowej EXPO 2015.

Wydarzenie miało miejsce w Auditorium di Milano - jednej z najsłynniejszych muzycznych scen w Europie przed licznie zgromadzoną międzynarodową publicznością. W uroczystej premierze wzięli udział, Wicepremier, Minister Gospodarki Janusz Piechociński z małżonką, Tomasz Orłowski – Ambasador RP we Włoszech, Jerzy Adamczyk – Konsul Generalny RP w Mediolanie, Arkadiusz Bąk – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Bożena Lublińska-Kasprzak – Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Sławomir Majman – Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Światowej Wystawy EXPO 2015 w Mediolanie oraz przedstawiciele organizacji polonijnych, korpusu dyplomatycznego i mediów.

Koncert, jak cała polska prezentacja na EXPO, łączył w sobie tradycję z nowoczesnością. W pierwszej części publiczność miała okazję wysłuchać koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej i Andrzeja Wiercińskiego - jednego z najbardziej utalentowanych młodych polskich pianistów, zwycięzcy Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) oraz reprezentanta Polski na rozpoczynającym się w październiku XVII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim.

Henryk Mikołaj Górecki zaliczany jest do najwybitniejszych polskich kompozytorów swojego pokolenia. Jego IV Symfonia, której światowa premiera odbyła się 12 kwietnia 2014 w Londynie, poświęcona jest pamięci Aleksandra Tansmana, polskiego kompozytora żydowskiego pochodzenia. Górecki zmarł zanim w pełni ukończył dzieło. Było ono jednak na tyle zaawansowane, że jego syn – Mikołaj, także kompozytor – przygotował partyturę do wykonania.

Koncert poprowadzony przez dziennikarki znane z anten TVP: Agatę Konarską i Magdalenę Wolińską-Riedi, okazał się dużym, kulturalnym wydarzeniem. Dla ponad 800 osobowej publiczności było to nie tylko przeżycie artystyczne, ale również okazja do spróbowania w przerwie koncertu polskiego cydru.