Dzień Polskiej Nauki - relacja

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Krajowym Punktem Kontaktowym Programów Badawczych UE zorganizowała Dzień Polskiej Nauki w Polskim Pawilonie na terenie Wystawy Światowej EXPO 2015 w Mediolanie. Konferencja odbyła się 7 października i była poświęcona tematyce międzynarodowej współpracy w zakresie realizacji wspólnych projektów badawczo-rozwojowych z obszaru bezpieczeństwa żywności (Food Security) i energii (Secure, Clean and Efficient Energy), współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej (HORYZONT 2020).

- Horyzont 2020 nie jest jedynym, ale na pewno jest największym mechanizmem finansowania współpracy badawczo-rozwojowej w Europie, z budżetem blisko 80 mld euro.  W znacznej liczbie przedsięwzięć polega na współpracy, w związku z czym wydarzenie takie jak konferencja Dzień Polskiej Nauki, zorganizowana w Pawilonie Polski na EXPO 2015 w Mediolanie przez PARP, daje szansę na prezentację swojej organizacji, a z drugiej na zapoznanie się z ofertą innych, w tym zagranicznych partnerów. Tym samym pozwala na zbudowanie kompetentnego, spójnego konsorcjum, które będzie miało szansę z sukcesem aplikować o środki z programu Horyzont 2020. W tych staraniach wszyscy polscy partnerzy mogą liczyć na profesjonalne i bezpłatne wsparcie Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE - mówił Sebastian Serwiak z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.Konferencja, organizowana w ramach realizacji programu gospodarczego udziału Polski w Wystawie Światowej EXPO 2015 było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i zapoznania się z aktualnie realizowanymi projektami badawczo-rozwojowymi z zakresu bezpieczeństwa żywności i energii w Polsce i we Włoszech, a także szansą na nawiązanie nowych kontaktów i znalezienie partnerów do realizacji wspólnych międzynarodowych projektów, co podkreślał Michał Polański, Dyrektor Departamentu Promocji Gospodarczej PARP. - Chcielibyśmy, aby udział Polski w Światowej Wystawie Expo nie skończył się z dniem 31 października 2015 r. Współpraca naukowa jest tym obszarem, w którym efekty Expo mogą okazać się najtrwalsze. Zarówno włoskie jak i polskie instytuty naukowe mają szanse nawiązać trwałą więzi, tym bardziej, że mają silne oparcie w programach Unii Europejskiej. Mamy nadzieję, że podczas dzisiejszego spotkania uda się nawiązać kontakty, które zaowocują rozwojem polsko-włoskiej współpracy w zakresie  R&D- powiedział Dyrektor Polański.

Podczas konferencji zaprezentowali się również przedstawiciele firm uczestniczących w europejskich projektach wspierających rozwój nauki. - Projekty europejskie przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności firmy. Innowacyjność w biznesie, to jedna z naszych wartości. Mostostal jako jedyna firma w całej branży budowlanej w Polsce, powołała ponad 10 lat temu własny Dział Badań i Rozwoju. Mamy świadomość tego, że wspierając nowe technologie inwestujemy nie tylko w rozwój firmy, ale co najważniejsze - rozwój polskiej myśli inżynierskiej - podsumował Piotr Dymarski z firmy Mostostal Warszawa SA.