Dolny Śląsk w Pawilonie Polski

W Pawilonie Polski powitaliśmy województwo dolnośląskie. Przez najbliższy tydzień będą u nas gościć krasnale, rycerze, tancerze, kucharze. Zapraszamy też na serię nowych koncertów.


Dolny Śląsk to kraina położona w południowo – zachodniej części Polski. Graniczy z Czechami i Niemcami. To kraina, która orzeźwia górskim potokiem,  urzeka kawiarnianym gwarem miast czy inspiruje wciąż żywą historią. Bogactwo regionu jest efektem spotkania wielu kultur, emocji i doświadczeń przenikających się przez wieki. Odkrywanie ich polecamy wszystkim poszukującym wyjątkowych doznań estetycznych i kulinarnych. Na Dolnym Śląsku znaleźć można unikalne budowle takie jak zamki i pałace, których liczba porównywalna jest do zamków nad Loarą, wyjątkowe góry Karkonosze, bogactwo wód leczniczych w licznych uzdrowiskach i tętniący życiem Wrocław.

Jednym z najbardziej znanych i sztandarowych dolnośląskich produktów jest ceramika bolesławiecka zdobiona tradycyjną metodą stempelkową. Dolny Śląsk słynie z wielu produktów tradycyjnych, takich jak: Karp Milicki, Miód Wrzosowy z Borów Dolnośląskich, nalewki i konfitury z aronii oraz z wielu wód mineralnych z dolnośląskich uzdrowisk.

Na Dolny Śląsk zapraszamy koneserów wyjątkowej architektury, amatorów górskich wypraw i wszystkich którzy chcą wypocząć w wyjątkowym miejscu.

Wystawa:

1. Kwarc Dymny jako rzadki i ceniony kamień kolekcjonerski występuje głównie w rejonie Masywu Strzegom - Sobótka oraz w pegmatytach Granitów Karkonoskich. Szczególnie w rejonie Szklarskiej Poręby znajdowano znacznych rozmiarów okazy. Bogactwa tych gór pozyskiwane były już od XIV wieku. Dzięki najwyżej położonej w Europie żyle kwarcu rozwinęło się szklarstwo w rejonie Szklarskiej Poręby.

2. Jelenia Góra - miasto na prawach powiatu - położone jest na Dolnym Śląsku, w centrum malowniczej kotliny, otoczonej zewsząd pasmami górskimi, w tym Karkonoszami. Przez miasto położone na styku trzech granic, prowadzą drogi komunikacyjne do Wiednia, Berlina i Pragi. Przybywając do Jeleniej Góry warto odwiedzić m.in. Uzdrowisko Cieplice - dysponujące leczniczymi wodamitermalnymi o temperaturze do 90 st. C oraz Termy Cieplickie - nowoczesne centrum rekreacjiwodnej. 

3. Figurki krasnali stały się integralnączęścią przestrzeni miejskiej Wrocławia oraz zjawiskiem społecznym. Nowe postacie tworzone są przez artystów z całej Polski, a ich opiekunami są instytucje publiczne, firmy oraz osoby prywatne. Organizowane są specjalne wycieczki szlakiem krasnali, gry plenerowe, spektakle teatralne oraz wydawane mapy dlaturystów chcących połączyć odnajdywanie kolejnych figurek ze zwiedzaniem Wrocławia.

4. Uzdrowiska dolnośląskie to idealne miejsce dla ludzi zmęczonych codzienną gonitwą, pracą, stresem, ludzi pragnących odnowić swoje siły witalne, odzywić zarówno ciało jak i ducha. Barwne i piękne krajobrazy, łagodny, ale hartujacy klimat, różnorodność smakowa i lecznicza wód mineralnych, w które obfituje tutejsza ziemia przyciągają do dolnośląskich uzdrowisk kuracjuszy z całej Polski, Europy, a nawet świata.

5. W sercu Borów Dolnośląskich znajduje się bajkowy Zamek, w którym zapomnisz o całym świecie. Okoliczny park, basen, SPA, konie, pyszna polska kuchnia, rycerze oprowadzający po Zamku opowiadając jego historię – to wszystko sprawi, że Twój pobyt będzie niezwykły! Historyczne centrum konferencyjno-bankietowe nada królewskiego charakteru wszelkim wydarzeniom od firmowych po rodzinne. Zapraszamy!

6. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju - w młynie papierniczym w Dusznikach Zdroju czerpiemy papier od ponadczterech wieków. W przeszłości tylko wtajemniczeni mogli korzystać z naszej czerpalni. Dziś każdy zwiedzający może tu samodzielnie wyczerpać kartkę papieru.

7. Ceramika Bolesławiecka - kamionkowe, bolesławieckie naczynia zdobione tradycyjną metodą stempelkową. Każdy z produktów przechodzi przez żmudny i długotrwały proces produkcyjny.  Ręcznie malowane naczynia są niepowtarzalnymi produktami, gdzie każde z nich to unikatowy obiekt użytkowy.

Na wystawie można tez zobaczyć malowaną ręcznie, kamionkową biżuterię. Każdy z naszyjników to unikatowe dzieło sztuki, zdobione tradycyjnymi bolesławieckimi wzorami.

8. Eko Ar, czyli Ekologiczna Aronia, to rodzinna firma, zajmująca się przetwarzaniem i propagowaniem owoców aronii, a także sprzedażą produktów z tych owoców.  Surowiec uzyskuje z własnego ekologicznego gospodarstwa zblisko 20-sto hektarowej plantacji. Ponad 40 tysięcy krzewów aronii rośnie nazboczach Gór Orlickich, nieopodal Kudowy Zdroju.

Aronia uważana jest za najzdrowszy owoc jagodowy na świecie – tzw. bombę witaminową. Zawiera duże ilości witamin B1, B2, B6, C, E, składników mineralnych, antyutleniaczy i mikroelementów.. Zalecana jest w profilaktyce ileczeniu nadciśnienia, chorób układu krążenia, nowotworów oraz cukrzycy. Łagodzi stany stresowe, uspokaja i wzmacnia organizm.

9. Chleb z  Jawora „Miasta Chleba –Miasta Pokoju” wypiekany w piekarni MARTEX S.j. Stanisław Furtak i S-ka według własnych, tradycyjnych receptur na bazie najwyższej jakości surowców naturalnych. Co roku, latem w Jaworze odbywają się Targi Chleba. Impreza przyciąga do miasta tysiące ludzi, którzy cenią sobie wspaniałą zabawę, klimat wielkiego święta i folkloru, co sprawia,że Jawor staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem krajowych i zagranicznych spotkań.

10. Stawy Milickie to największy w Europie kompleks stawów rybnych o powierzchni siedmiu i półtysiąca hektarów lustra wody. Rezerwat "Stawy Milickie" jest największym w kraju ptasim rajem i jednym z najcenniejszych obszarów wodno-błotnych na naszym kontynencie.