Podlaskie jedzie na Expo 2015 do Mediolanu

W Mediolanie trwa Expo 2015, najbardziej prestiżowe wydarzenie wystawiennicze na świecie. Będzie na niej obecne również województwo Podlaskie, podczas Tygodnia Polski Wschodniej w dniach 11-17 maja oraz Tygodnia Turystyki Polskiej w dniach 18-24 maja br.


- Jest to niewątpliwie prestiżowa impreza dla każdego państwa, jest to także i dla nas największe wydarzenie promocyjne, na którym możemy pokazać walory naszego województwa. - powiedział Marszałek Województwa Podlaskiego Mieczysław Baszko na konferencji prasowej poświęconej uczestnictwu Podlaskiego w Expo w Mediolanie.
- Przygotowaliśmy się, by pokazać nasze województwo z różnych stron, zaprezentujemy je podczas Tygodnia Polski Wschodniej i Tygodnia Turystyki. Po raz pierwszy pokażemy, że nasze ekologiczne województwo jest zagłębiem mleczarskim. 

Przez sześć miesięcy niemal 150 państw i organizacji zaprezentuje swoje osiągnięcia w przemyśle rolno-spożywczym zgodnie z tematem przewodnim Wystawy "Wyżywienie Planety, energia dla życia". Stąd, tak ważne, by nasze województwo pokazało swoje możliwości w przemyśle mleczarskim, żywności ekologicznej, czy np. zielarstwie. Na Expo zostaną zaprezentowane filmy promocyjne właśnie w tej tematyce.

Polski pawilon zaprezentuje dwa oblicza naszego kraju. Polskę – romantyczną krainę, słynącą z unikalnego piękna przyrody i kulturowego bogactwa oraz Polskę – autora sukcesu gospodarczego.

Podczas Tygodnia Polski Wschodniej Podlaskie pokaże swoje atrakcje za pomocą ośmiu elementów:
- pokaz tańca w wykonaniu Fair Play Crew
- dywany Agnelli z kolekcji folkowej
- gra rowerowa ( z Laboratorium Obrazu i rowerami dizajnerskimi w kształcie żubra i łosia
- sztuka designu Małgorzaty Dmitruk (kolekcja stworzona na 500 lecie województwa wykorzystująca kolorystykę logo województwa)
- Aza Design (Anna I Artur Puszkarewicz i ich księga rzeczy użytkowych z kolekcją rzeczy, wzorowanych na tej księdze, wykonanych przez podlaskich rzemieślników
- rowery custom bike Adriana Łucejko
- moda Elwiry Horosz
- pokazy garncarstwa Pawła Piechowskiego
- sztuka rękodzieła ludowego

Zostanie też zaprezentowana oferta kulturalna i ekspozycja spożywczych produktów regionalnych, a także po raz pierwszy „Podlaska Rzeka Mleka”, czyli szeroko pojęta promocja branży mleczarskiej.

Podczas Tygodnia Turystyki Polskiej województwo opuści mury pawilonu polskiego i zaprezentuje swoje atrakcje na scenie obok pawilonu oraz w centrum Mediolanu. W tzw. Strefie Aktywnej Przyrody Podlaskie pokaże grę rowerową i warsztaty taneczne.


Źródło: wrotapodlasia.pl